środa, 31 grudnia 2014

[Recenzja] Pomocnik Mistrza Gry


Koniec roku się zbliża, ale zamiast pisać podsumowanie, chciałbym napisać o pewnym projekcie. Projekcie, który raczej przeszedł niezauważony w mainstreamie, o projekcie, o którym nikt nic się nie wypowiadał, nie przybliżył z czym to się je, ani nikt nie napisał recenzji. Co najwyżej pojawiły się suche notki na Polterze, które i tak większość przeoczyła.


To o nim będzie tutaj mowa.

Jest to baza online do zapisywania notatek, tworzenia bohaterów niezależnych (+szybki generator), oraz miejsc. Wszystko w jednym miejscu, a na dodatek jest możliwość drukowania poszczególnych elementów, oraz dzielenia się z bazą danych z innymi naszymi graczami. Coś, co raczej nie kojarzę z polskiego podwórka erpegowego (na podobnych zasadach działał program od WotC, z którego to korzystałem często i gęsto jak prowadziłem czwartą edycje; tylko tam, musiałem mieć do tego subskrypcję, a tutaj jest to za darmo) .

Program jest prosty, obsługuje się go z przeglądarki, generator pozwala nam na szybko tworzyć anioły, skazanych i upadłych z szybkością 4 sztuki na minutę. I właśnie ten generator jest jedną z fajniejszych opcji. Klik, klik, klik, i Beamhitron z Radoszielem stworzony.

Wszelkie wykresy i statystyki pozwalają nam szybko określić, ile mamy skrzydlatych w Świątyni, ilu pochodzi z jakiego Zakonu, ilu posiada jaką pieczęć. Przy okazji program ładnie nam powie, jakie stanowisko jeszcze nie jest obstawione.

Kolejna fajna rzecz, to możliwość publicznego udostępnienia naszej bazy danych. Przy czym mamy możliwość określenia, kogo udostępnimy, i na jakim poziomie wglądu. Przy tym nasza baza danych wygląda fajnie, a możliwość przypisania obrazka (który to po naciśnięciu pojawia się w całej okazałości) do każdego z bohaterów niezależnych pogłębia tą fajność.


Z innych zastosowań, mamy jeszcze symulator epickich starć, podgląd na całą galerię bohaterów, oraz wydrukowanie wizytówek (mini-kart) z postaciami. Podobnie jak z bohaterami niezależnymi, możemy postąpić z ważnymi miejscami w naszej Kronice, oraz prowadzić dziennik MG.

Oczywiście, projekt nie jest stworzony przez megakorporację, czy inny sztab 100 programistów. Brakuje w nim kilku elementów, które by poprawiły jeszcze fajność. Oto moja nieskromna lista życzeń na przyszłość.

  • Zakładka dla Natchnionych (i ich odpowiedników od innych sił), oraz innych śmiertelników. Wiem, że ludzie to tylko tło, ale zdarza się, że jednak jakaś jednostka się wybije, jakiś anioł bardzo polubi swojego natchnionego, albo jakiś anioł złączy się w niebezpieczny związek ze śmiertelnikiem.
  • Zakładka dla Bohaterów Graczy, z dodatkową możliwością dopisania typowych dla nich cech.
  • Możliwość sortowania udostępnionej bazy danych, by podgląd był bardziej czytelny. Oddzielenie na przykład aniołów od skazanych, podział na Zakony, podział na stanowisko.
  • Możliwość dodawania mniejszego obrazka dla bohaterów, który będzie wyświetlany na podglądzie, oraz wyświetlanie innego obrazka po kliknięciu na danego bohatera. Po prostu wymiarowanie fajnej dużej ilustracji nie zawsze się sprawdza, i potrafi ścinać głowę, czy cokolwiek innego. ale też ważnego.
  • Jedno kliknięcie, by ustawić wszystkich bohaterów na jednym poziomie dostępu we wglądzie. Teraz, jeżeli stworzę np. 20 nowych aniołów, to każdego muszę udostępniać osobno.
  • Fajnie, jakby program po każdej zmianie poziomu udostępnienia, nie wracał na górę. Przy ponad 50 bohaterach jest to upierdliwe.
  • Dodanie sortowania, by mieć wgląd kto na jakim poziomie jest udostępniony do wglądu. Albo chociaż zastąpienie tych mało czytelnych cyferek czymś innym.
  • Nie korzystam z drukowania wizytówek, ale zauważyłem, że imiona bohaterów wyglądają dobrze na komputerze, ale na wydruku pojawiają się one na wielkich prostokątach, co psuje wizualny efekt. Możliwe, ze to wina przeglądarki czy czegoś innego, ale jeżeli nie, to fajnie by było to poprawić.
I chyba tyle. Warto obczaić, nawet jeżeli ktoś nie gra w AA. A przy okazji, Szczęśliwego Nowego Roku. Widzimy się w 2015!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz