sobota, 18 stycznia 2014

Edge of the Empire - Jak rozdałem pedeki za przygodę Trouble Brewing


Przygoda "Trouble Brewing" daje jak dla mnie takie sobie wskazówki jak przydzielić PD za sesję. Odgórne 20 pedeków za sesję to takie sobie. Już o wiele lepiej wygląda przyznanie tych pedeków w "Beyond the Rim".

By dać poczuć graczom, że działania bohaterów coś znaczą, postanowiłem przydzielać 1 PD za każdą ważniejszą decyzję lub działanie. Nie ważne, czy to działanie wychodziło od jednego gracza czy całą drużynę. Hej, EotE to bardzo drużynowa gra - drużynę tworzy się razem (w teorii), indywidualne zobowiązania kładą cień na całą drużynę, inicjatywa jest generowana też dla całej drużyny. Ale, jeżeli podczas decyzji lub działania któryś z bohaterów "był tym bardziej", to gratisowo miał dostać 1 pedeka. Oto co mi wyszło na koniec:

Pierwszy drużynowy konflikt - opłata za lądowisko - 1PD + 1PD dla Falco za przekonanie wszystkich do zrzutki.

Dziwne, ale już przy opłacie za lądowanie gracze zaczęli przerzucać obowiązek opłaty na innych. Forsą nikt nie grzeszył, i nawet jeżeli w pierwszej chwili większość zignorowała propozycję zrzutki, to na końcu wszyscy przystanęli na tą propozycję. Dobrze, niech się uczą, ze w tym systemie przede wszystkim ich postacie powinny liczyć na siebie nawzajem.

Odzyskanie części droida ze szczęk potwora - 1PD + 1PD dla Chundaara za bohaterski rzut na pchlarza.

Coś co miało być raczej elementem komicznym (z zaułka wyszedł jakiś szczuropies z masą kabli w pysku i policzkach). Ale drużynowy wookie szybko zareagował i rzucił się do łapania stworka. I... nie udało mu się. Tutaj jednak jest przykład, jak działa mechanika w EotE. Deklaracja gracza: Łapię stworka!. Rzut i wynik: porażka, ale trzy przewagi. Decyzja MG: Nie udaje ci się złapać stworka, ale wystraszony rozdziewa pysk i uciekając gubi trzymane części.

Naprawa umierającego droida - 1PD + 1PD dla Arti i Renco za dokonanie niemożliwego.

Jeżeli ktoś czytał przygodę, albo mój poprzedni wpis, ten wie, ze przygoda nie daje możliwości uratowania droida. No ale gdzie w tym zabawa? Pieprzyć więc hasła "nie da się", i dać graczom możliwość zrobienia czegoś. nawet jeżeli dasz możliwie maksymalny poziom trudności dla spraw beznadziejnych, to możesz być zaskoczony przebiegiem sesji drogi MG :)

Szukanie informacji w kantynie - 1PD + 1PD dla Renco i Carla za aktywność

Rozumie się samo przez siebie.

Pomoc rodiance - 1PD + 1PD dla Falco za deklaracje i Chundaarowi za bycie twardzielem.

Proste - Falco namówiła Chundaara by pomógł napastowanej rodiance.

Ogłuszenie tłustej muchy - 1PD + 1PD dla Renco za efektywność.

Szybka akcja i szybkie ogłuszenie.

Walka i uwolnienie R4 - 1PD + 1PD dla Chundaara za efektywne zajście bandy przemytników.

Chundaar wyłamał dechy w oknie i przez nie skutecznie prowadził ostrzał.

Wymiana danych z rodianką - 1PD + 1PD dla Carla za sprytną dyplomacje.

Carl nie tylko dobrze zagadał i zaproponował sensowną propozycję, ale uszanował też wolne droidy.

Mistrzowskie spartolenie naprawy droida - 1PD + 0PD dla Arti i Renco, nasze złote rączki (tak, zero pedeków, ale zasłużyli na specjalną wzmiankę).

Wydali 500 kredytów na części do droida ;) Kolejny powód, dlaczego warto rzucać ;) To była mega-porażka, ale przecież na błędach też człowiek (znaczy chiss) się uczy.

Walka z droidem strażniczym - 1PD + 1PD dla Arti za blokadę i Chundaara za efektywność.

Arti zhackował systemy nadawcze droida strażniczego, zaś Chundaar skutecznie go zestrzelił z działka pokładowego.

Walka finałowa - 1PD + 2PD dla wszystkich za ogłuszenie bossa i rodianina.

Efekt końcowy był taki, ze Chundaar dostał 18 PD, Renco 17, reszta 15, a nieobecni po 8 PD (połowa ze średniej). Czy 15 PD to dużo, czy mało za sesję? Zobaczymy:

Za 5 PD można: wykupić pierwszy poziom umiejętności klasowej, talent z pierwszego rzędu lub któryś z talentów powiązanych z Mocą.

Za 10 PD można: wykupić drugi poziom umiejętności klasowej, wykupić pierwszy poziom umiejętności nie-klasowej, talent z drugiego rzędu lub któryś z talentów powiązanych z Mocą.

Za 15 PD można: wykupić trzeci poziom umiejętności klasowej, wykupić drugi poziom umiejętności nie-klasowej, talent z trzeciego rzędu lub któryś z talentów powiązanych z Mocą.

Czyli całkiem znoście. Nie aż tyle ile proponuje podręcznik (20 PD za sesje), ale wszystko powiązane jest z konkretnym działaniem postaci.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz