poniedziałek, 11 listopada 2013

Kosmiczne Szakale - O kartach myśliwców graczy


Oto wizja karty myśliwca. Mam nadzieję, że będzie zrozumiała, pomimo, że szkic to po prostu szkic zrobiony na szybko przez moje nieudolne zdolności plastyczne w MS Paincie.

Ten duży prostokąt to karta właściwa. Znajduje się tam nazwa myśliwca, jego rysunek (geek powinien odgadnąć w którym miejscu powinien znajdować się rysunek), oraz parametry (czytaj: HP i inne ważne duperele mechaniczne).

Te najmniejsze prostokąty na karcie głównej to sloty. W sloty ładuje się różny ekwipunek. Docelowo myślę o 4 kategoriach: Broń Lekka, Broń Ciężka, Systemy Obronne, Systemy Wspomagające. Każda kategoria będzie znajdować się z jednej strony - czyli powiedzmy broń ciężka u góry, a broń lekka na dole.

Oczywiście, różne myśliwce będą zawierać różną ilość slotów.

Te małe prostokąty po bokach to ekwipunek.

Uważam, że taka "planszówkowa" wizualizacja może pomóc mniej hardkorowym graczom (każualom, niedzielnym graczom, ludziom-bułkom, jak zwał, tak zwał) w zagłębieniu się w mechanikę i aspekt uzbrojenia swojego myśliwca. Napisane zasady używania ekwipunku na doczepianych mini-kartach ma dać dostęp graczowi od razu do najważniejszych reguł.

Oczywiście, mogę źle uważać. Dlatego pytanie do was, co myślicie o takim rozwiązaniu (i dlaczego nie, bo jest Warhammer)?

PS. Z założenia karty dla MG będą inne, bez doczepianego ekwipunku. Będzie po prostu sprzęt uwzględniony od razu na karcie.

3 komentarze:

 1. Pytanie: jakie to ma być duże? jak karta do magica, większe/mniejsze? jaka ma być wielkość całości ze slotami? Czy statek ma być jeden na grupę czy kilka na stole?

  Sam pomysł wygląda dobrze, wygląda na to, że będzie łatwo można wziąć kartę i doczytać, o ile oczywiście nie będzie na niej żetonów, i będzie wyraźny tekst. Oprócz tego łatwiej jest porównywać dane na dwóch kartach niż ciąg tekstu.

  I ostatnie pytanie: czy statystyki statku/broni będą miały jakiś wpływ na postać?

  OdpowiedzUsuń
 2. Wydaje m isie ze karta powinna byc wieksza niz standardowa karta do magica, jezeli zamierzasz, tak jak wyglada na tym diagramie) dokladac do niej inne karty. Dwa do trzy razy wieksza. Mozliwie jak karta investigatora z Mythiosa?

  http://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/thumb/0/0f/Mythos.jpg/300px-Mythos.jpg

  OdpowiedzUsuń
 3. O, dzięki za jakieś zainteresowanie :)

  Docelowo wymiary kart to tak zwany przeze mnie "standard FFG":

  Karta statku to 130 mm x 100 mm
  Karty ekwipunku to 650 mm x 400 mm

  Jeden myśliwiec na pilota (czyli gracza). Jedna taka karta myśliwca zajmuje mniej miejsca, niż karta A4 (horyzontalna).

  Żetony domyślnie mają być --> ale używane jako znaczniki blokujące dany ekwipunek. Czyli w tym momencie nie powinny utrudniać czytanie tekstu.

  Tekstu, który docelowo ma być jak najbardziej minimalistyczny. Po to celuję w Custom Dice, by większość kart broni miała na przykład tylko piktogramy na sobie (bo jak wiadomo, Warhammer III edycja uwstecznia zdolności czytania i pisania i jest skierowany do idiotów, a co dopiero mój planszówkowy system).

  Czy statystyki statku będą miały wpływ na na postać? Nie.To postać będzie w jakimś stopniu modyfikować statek. Kontrowersyjne podejście dla wielu, ale chcę odejść od schematu rozpisania postaci "Siła, Zręczność, Budowa, Inteligencja + pilotaż, strzelanie, latanie". Chcę, żeby akcje dostępne dla graczy (obojga płci ofkorz) pochodziły z tego, kim jest (np.: kapitan, strzelec, skrzydłowa, zwiadowca), jaki ma charakter (samotnik, bohaterka, romantyk, tchórz), oraz jakie posiada relacje z innymi bohaterami (rywale, miłość, nienawiść, przyjaźń, zazdrość, i tak dalej). pogmatwane trochę, ale opiszę o co mi chodzi następnym razem.

  OdpowiedzUsuń