czwartek, 29 sierpnia 2013

[KB #46] Jedna Kampania, Wiele Systemów, Czyli Gra W Grze

Moi towarzysze w odgrywaniu i turlaniu napisali już kilka swoich wywodów, czy lepiej mieć jeden system, jedną mechanikę czy wiele systemów. Ja jednak chciałbym zwrócić uwagę na inny aspekt. Na to, że można adoptować różne gry do jednej kampanii.

Wszelkie story games mają to do siebie, że w większości przypadków są łatwe to hakowania. W części przypadków wystarczy wręcz zmiana tylko koloru (zmiana jednych nazw na inne), by osiągnąć system opowiadający historię w całkiem innej otoczce.

Story games można łatwo zaadoptować do systemów klasycznych. Można śmiało zrobić sesję w jednym systemie z wykorzystaniem swoich postaci z prowadzonej właśnie kampanii z innego systemu. Służę przykładem.Dark Heresy to system opowiadający o sługach Inkwizytora w świecie Warhammera 40.000, którzy szperają i szukają wszelkiej maści odznak herezji. Ogólnie system z założenia o prowadzeniu śledztwa, w praktyce system bardziej wspiera prucie z boltera do bandy mutantów.

  
Inspectres to system o agencji detektywistycznej, która prowadzi paranormalne śledztwa.

I teraz chcę wam powiedzieć, że grupa "A" podczas swoich sesji w "Dark Heresy", może od czasu do czasu zrobić sesję w "Dark Inspectres Heresy". I nie jest do tego wymagane dużo pracy. W większości przypadków wystarczy pozamieniać nazwy na te bardziej pasujące do WH40K.

Jako talent wystarczy wpisać swoją profesję z Dark Heresy - Guardsman, Scum lub Tech-Priest. Zamiast Kostek Luzu wpiszemy sobie Łaska Imperatora lub Kości Przeznaczenia. Karta Biblioteczna to Baza Danych, Karnet na Siłownię to Obóz Szkoleniowy, Karta Kredytowa to Zbrojownia, zaś Bank to Wpływy Inkwizytora. I już można grać.

A po sesji przypisać sobie punkty doświadczenia do kart z Dark Heresy.

Chcę więc wam powiedzieć, że można znać wiele systemów, że można czerpać z tego radochę, i można z nich korzystać w jednej kampanii.

Wpis bierze udział w 46 edycji Karnawału którego temat brzmi: Ile Systemów. Gospodarzem tej edycji jest Pafhammer.

2 komentarze:

  1. Sprytna interpretacja pytania. I nawet nic o seksie! :-)

    A tak na poważnie, to dałeś mi ciekawy pomysł.

    OdpowiedzUsuń