sobota, 22 czerwca 2013

Fishing Rysunkowy w RPG

Jakiś czas temu na NFG została przedstawiona polskim graczom technika "fishingu", czy też po polskajemu: wędkowania. Chciałbym przedstawić coś podobnego. A mianowicie fishing rysunkowy. No dobra, właściwie to tylko taka mała techniczka która nie stała za blisko wędkowania właściwego.

Nie od dzisiaj wiadomo, że obraz czasami wart jest tysiąca słów. Część moich graczy to rysunkowi fetyszofile, którzy zbierają tony rysunkowej pornografii rysunkowych artów z sieci. Dlatego też pozwalam im przynosić na sesje swój zestaw top 10 artów do których się ślinią.

Po co?

By master mógł wykorzystać je na sesji. Wprowadza nowego enpeceta i pyta się gracza - jak wygląda? A gracz go przedstawia.

Ale po co?

Bo część graczy widząc na sesji obiekt swoich fapujących fantazji, ma do nich całkiem inny stosunek, niż gdyby to był enpecet zrobiony przeze mnie od A do Z.

Oczywiście - można pójść jeszcze trochę dalej. Gracze mogą określić też jakieś cechy charakterystyczne, psychikę, czy (łolaboga) orientację seksualną.

No i jak zwykle - to co sprawdza się u niektórych moich graczy, nie znaczy że musi się sprawdzać u innych.

3 komentarze:

 1. "część graczy widząc na sesji obiekt swoich fapujących fantazji, ma do nich całkiem inny stosunek, niż gdyby to był enpecet zrobiony przeze mnie od A do Z."

  I nie tylko fapujących fantazji, ale w ogóle wywołujących emocje. Pytanie można zadać (sorki, ja bardziej operuję słowami niż obrazami): [pytanie do postaci] co cię przeraża w tej kobiecie? I jest szansa, że gracz poda mi coś, co jego porusza, choć sama mogłabym na to nie wpaść i nie widzieć w tym nic przerażającego ("jej stalowe mięśnie").

  Pytałam podczas gry w "Dogs in the Vineyard" gracza: na cmentarzu stoi kobieta, która jest twoją matką (tak, tą, która cię opuściła). Jak ona wygląda? I tę odpowiedź mogłam wykorzystać w grze, bazować na skojarzeniach.

  Na temat fapowania pisali Medea i repek w "Jak zakochiwać graczy w grach fabularnych".

  PS. IMO na pl można fishing przełożyć jako nęcenie - co myślisz?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja nie myślę, bo ja to prosty chłop jestem, z perbanem na poltku od repka bez Medei.

   Może być i nęcenie. Wykorzystałem hasło o wędkowaniu, bo tak określił je sil na Grach Narracyjnych.

   Usuń
 2. Przeczytałem "Fisting Rysunkowy w RPG". ;-)

  Zdarza(ło) mi się robić coś zgoła odwrotnego - szukać ilustracji po to, aby znaleźć inspirację do postaci. Chociażby po to, aby mieć pomysł jak dodatkowo pouzupełniać postać, poza generalnymi pomysłami typu "strzela z muszkietu/jest szlachciem/mści się za śmierć siostry". Jedna ilustracja może powiedzieć wszystko o tym, jak może zostać skonstruowany BG, zarówno na karcie postaci, jak i jeśli chodzi o charakterystykę personalną.

  OdpowiedzUsuń